karga awdio

…And The Gospel Progress’e yerinde 10. yıl baskısı

Micah P. Hinson'ın şahane debütü yeniden basılıyor

Böyle 20., 30. yıl yeniden basımlarını kutlamalarını anlıyoruz ama 10. yıl da neyin nesi diyebilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz. Ama son zamanlarda hali hazırda piyasada da bulunamayan Micah P. Hinson’ın başyapıtı Micah P. Hinson and the Gospel Progress'i hem plak hem de remaster halde dinlemek önemli bir kazanım olacaktır.

Texas’lı müzisyen 2004’te 23 yaşında solo kariyerine start vermeden önce oldukça zor zamanlar geçirmiş; junkie’lik, evsizlik, hapishane gibi dertleriyle filmlik bir yaşamdan gelmekteydi. Yakın dostları The Earlies*’in katkılarıyla 2003’te Micah P. Hinson and the Gospel Progress'i kaydetmişti. “Beneath The Rose” küçük çaplı bir hit olsa da “Don’t You, Pts 1-2”, “Stand in My Way”, “You Lost Sight On Me” gibi harika alt. country şarkılarıyla büyük bir sürpriz olmuştu. Arkasından gelen EP’si The Baby and The Satellite (aslen daha önce kotarmıştı) da aynı kıvamdan devam ederken sonrasında çıkardığı albümler, gayet güzel olsalar da bu ilk tadın seviyesine erişememişlerdi. O zamanlardan beri halen mazbut bir müzisyen hayatı süren Hinson, arasıra “güneyli” fikirleriyle sinir bozsa da kanımca Amerikan folkunun en önemli isimlerinden biri olarak adını tarihe yazdırdı bile. Bu muazzam sesli adamı 10 yıl önce kaçırdırsanız, 17 Kasım’da telafi şansınız var.

*Bu güzel gruptan da bahsetmeden geçmemeli. 2005’te These Were The Earlies ve 2007’deki The Enemy Chorus isimli albümleriyle neo-saykodelia’nın en baba gruplarından biri olduklarını söyleyebiliriz.

Utkan Çınar

Albümün tamamı:

Canlı bir “Stand in My Way

Beneath The Rose”:

Bi de The Earlies atalım:

10.10.2014GERİ