karga awdio

Steve Gunn tam gaz devam

Başarılı gitaristin 2014’teki 2. albümü gayet oturaklı bir solo

Philadelphia çıkışlı müzisyen, bu aralar hemşerisi Kurt Vile'ın grubunda da takılırken aynı zamanda farklı ortaklılar ve solo albümlerle de giderek harika bir virtüöze dönüştü. Yeni albümü Way Out Weather ise şarkı yazarlığında da aşağı kalır yanı olmadığını kanıtlıyor.

Aslında geçen sene yayınladığı Time Off ile bu yükselişin ve potansiyelin sinyallerini vermişti Steve Gunn. Müziklerini bu aralar Brooklyn’den ve Paradise of Bachelors plak şirketinden ulaştıran yetenekli gitarist, 2007’de itibaren sıkça yayınladığı albümlerle çalışkanlığını ortaya koydu. Davulcu John Truscinski ile ortak projesi Gunn-Truscinsky Trio ile yayınladığı çalışmalar onun harita üzerinde yerini belli etse de gerçek tarzını bulması solo çalışmalarıyla olacaktı elbet. ’60 ve ‘70’lerin adları çok da duyulmamış Robbie Basho, Mike Chapman gibi yetenekli gitarcıları (bu aralar tekrar yayınlanan albümleri bulunabiliyor sağda solda) kendine yol gösterici gibi seçmiş görünüyor. Ancak Gunn’ın müziğnin ilk dönemlerinden Six Organs of Admittance gibi daha yeni dönem psych-folk gruplarının etkileri de hemen belli oluyordu. Free-jazz ve drone folk onun kendinden en emin olduğu sulardı. Vokaline güveni gelmeye başladıkça işin americana yönünü de yakalamaya başladı. Hiss Golden Messenger ile ortak çalışması Golden Gunn ve bu sene gene az bilinen efsanelerden Mike Cooper ile Lizbon’da kotardıkları Cantos de Lisboa da oldukça modern bir blues denemeleriydi. Bütün bu çeşitliliği onu hali hazırda günümüzün en iyi gitaristleri arasına sokuyor.

Geçen yılki Time Off ve yeni Way Out Weather ise işin şarkı yazma tarafında da önemli bir isim olabileceğini kanıtlıyor. Albümde eski grup arkadaşı Kurt Vile-vari vokallerini duyduğumuz Gunn, “Tommy’s Congo” gibi bir şarkıda sahip olduğu dünya müziği damarını da gösteriyor. Albümün genel havasında akustik gitar-vokal olarak ortaya çıkmış şarkıların gene John Truscinski, Justin Tripp, Nathan Bowles gibi isimlerin yerli yerinde katkılarıyla limitlerini aştıklarını duyuyoruz. “Fiction”ın hipnotize edici çıkış bölümü gibi anlar da Gunn’ın kariyerinin başlarında sahip olduğu özgün fikirlerin yansıması.

Philadelphia kökenli Kurt Vile & The Violators; Vile‘ın harika solo albümlerinin yanı sıra bünyesinden çıkardığı müzisyenlerle de bu aralar pek yakında ilgiyi hak eden işler çıkarıyor. Eski The Violators üyesi Adam Granduciel’in grubu The War On Drugs ile bu yıl yayınladığı Lost in the Dream’den sonra Steve Gunn’ın bu harika solosu  çok başarılı albümler olarak yıla damgasını vurdu. Gerisini de heyecanla bekliyoruz.

Utkan Çınar

Way Out Weather”ın videosu:

Tommy’s Congo”:

Lizbon döneminden, Mike Cooper ile “Pony Blues

 

08.10.2014GERİ