karga awdio

#KargaPazarSineması 08

Bu haftanın başlığı: Yalandan Kim Ölmüş?

Bazılarına sadece tatil kimilerine de hem bayram hem tatil yaşattıran bu hafta sonunda filmlerimizi öğlen akşam diye bölmeden verelim dedik. Nasıl olsa çoğunuzun yarın erken kalkma derdi olmayacak.

Bu hafta sizler için iki adet Mockumentary yani sahte belgeselimiz var. 

The Rutles: All You Need Is Cash

Tam da "All you need is love"ın listelere girmesinin yıl dönümüne denk gelen bu günde başarılı bir Beatles parodisi izlemeye ne dersiniz?

The Rutles dünyanın en tanınan gruplarından biridir. Elvis'in dünyaca kazandığı başarıyı kraliçenin adasına tattıran yegane ekiptir. The Rutles ne yaparsa tutar, ne olursa olsun göz önündedir, tüm dünya neredeyse ellerinin altındadır. Müzik aşığı dört delikanlı dünyayı nasıl güzel güzel (!) değiştirebileceğini bize kanıtlar. 

Henüz ortada Mockumentary diye bir kavram yokken çekilen film "This Is Spinal Tap" gibi yapımlarında ilk örneğidir. Hepsi birbirinden mühim Monty Python üyelerinden Eric Idle'ın projesi olan yapımın fikri başta televizyon için yapılan skeçlerden çıkıyor. The Rutles'ın en öenli özelliği ise gerçekten müzik yapıyor olmaları. Üstelik (tüm Monty Python ekibinin olduğu gibi) dili çok iyi kullanan ve oynayan Eric Idle'ın incelik dolu sözleri ile. Bir çok ünlünün kendini gösterdiği ve İngiliz espiri anlayışı ile Saturday Night Live tarzının nasıl harmanlandığı görmek bile izlemek için yeterli sebep bence.

Son olarak The Rutles şarkılarının yorumlandığı ve içinde Marc Ribor ve Galaxie 500 gibi isimlerin olduğu "Rutles Highway Revisited (A Tribute To The Rutles)" isimli albümü de tavsiye etmeden geçmeyelim. 

The Rutles: All You Need Is Cash  // Eric Idle, Gary Weis // 1976 // İngiltere  // 79'

C'est Arrivé Près de Chez Vous (Man Bites Dog)

Sırada ise her hafta yaptığımız gibi sinir bozucu tavsiyemiz var. Şiddet eylemini, şiddete dahil olmayı ve sınırlarını zorlayan, izlemesi zor bir sahte belgesel.

Genç bir film ekibi yeni projeleri için, kendilerine göre harika bir fikrin peşinden gitmeye karar verir. Tam bir sosyopat ve psikopat olan Benoit'nın günlük hayatını ve kendince başarılı eylemlerini takibe alırlar. Her ne kadar başlarda hepsi için zor bir süreç olsa da ekibin göz açıp kapayıncaya kadar ele aldıkları konunun içeriğine girmesi uzun sürmez.

Yönetmenlerinin aynı zamanda oyuncu olarak da görev yaptıkları bu başarılı yapım şiddet denen eylemi tüm bencilliği ve mantıksızlığı ile gözler önüne seriyor. Şehrin tekinsizliği, insan doğasının değişkenleri üzerine düşündüren ve midelere kramp sokan filmi keyifsiz zamanınızda izlememenizi tavsiye ederiz.

C'est Arrivé Près de Chez Vous (Man Bites Dog) // Remy Belvaux, Andre Bonzel, Benoit Poelvoorde //  1992 // Belçika // 95'

Murat Mrt Seçkin / Ekim 2014

#KargaPazarSineması GERİ