karga awdio

Arthur Russell anısına

Red Hot Organizasyonu’nun yeni toplaması Russell’a adanıyor

1992’de, 40 yaşında, AIDS ile bağlantı hastalıklardan çok zamansız bir biçimde bu dünyadan göçen büyük müzisyen Arthur Russell’ın şarkıları 1989’dan beri AIDS hastalığına farkındalık yaratma amaçlı 15’in üzerinde başarılı toplama albüm yayınlayan Red Hot Organizasyonu’nun yeni albümünde, birçok tanıdık ismin elinde yeniden hayat buluyor.

Müzisyenlerin müzisyeni sıfatını rahatlıkla takıştırabileceğimiz Russell zamandışı şarkılarıyla 25 yıllık kariyerinde az ama öz müzik (tek “normal” albümü 1986’daki deneysel World of Echo idi) yayınladı. Klasik, disko, folk, rock ve avangard tarzlardaki deneysel şarkılarını tamamlayıp yayınlamaktan çok “onları daha nasıl geliştirebilirim” düşüncesiyle müzik yapan ve aynı zamanda çok iyi de bir çellist olan Amerikalı sanatçı, Allen Ginsberg’ten Philip Glass’a ve Talking Heads’e önemli isimlerle de çalışmıştı. Son yıllarda yeni kuşağa da adı çeşitli toplama albümlerle duyurulmaya çalışılan Russell için bu çalışma güzel bir saygı duruşu olacaktır.

Devendra Banhart, Jose Gonzalez, Sufjan Stevens, Hot Chip, Phosphorescent gibi müzisyenlerin, grupların yer aldığı ve Master Mix: Red Hot+Arthur Russell ismini taşıyan albümde 26 adet Russel yorumu bulunuyor. 21 Ekim’de Yep Roc Records etiketiyle yayınlanacak toplamanın yanı sıra yeni başlayanlar için Love is Overtaking Me ve Calling Out of Context albümlerini de öneririz.  

Utkan Çınar

Jose Gonzalez’den “This is How We Walk on the Moon”:

David Byrne, Philip Glass ve Allen Ginsberg’den Russell muhabbeti:

02.10.2014GERİ