karga awdio

Marianne Faithfull'dan yeni bir kariyer zirvesi

Faithfull’dan doğduğu şehre sevgilerini sunuyor

Marianne Faithfull’un 17 yaşında başlayan 50 yıllık kariyeri The Rolling Stones’un gölgesinde bir başlangıç yaptıysa da 1979’daki Broken English ona dikkate alınır bir solo kariyer kapısı açtı. 2002’teki Kissin’ Time ile yeniden doğuş yaşayan Faithfull; Nick Cave ve PJ Harvey katkılı Before The Poison, cover albüm Easy Come Easy Go ve bolca yeni bestesinin yer aldığı Horses And High Heels ile başarılı albümlere imza atmıştı. Give My Love To London ise bu son 10 senelik performansın doruk noktası diyebiliriz.

Orijinal bestelerden oluşan çalışma, katkıda bulunanlar listesi ile de göz kamaştırıyor. Rob Ellis ve Dimitri Tikovoi’nin prodüksiyon koltuğunda oturduğu albümün miksini ise Flood yapmış. Albümde çalan grup da ayrı bir konu: The Bad Seeds’ten Warren Ellis ve Jim Sclavunos, Portishead’den Adrian Utley, klavyelerde İngiliz şarkıcı-şarkıyazarı Ed Harcourt ve Brian Eno. Şarkılara baktığımızda Roger Waters’ın "Sparrows Will Sing"i ve Nick Cave'in "Late Victorian Holocaust"u öne çıkıyor haliyle. Bu iki şarkıyı, yazarlarının vokalleriyle de hayal etmek eğlenceli oluyor. Ayrıca Steve Earle, Tom McRae, Anna Calvi gibi isimler de şarkı yazımında destek olmuşlar Faithfull’a. Bir de Leonard Cohen cover’ı var. Bu kadar “benzemez” isim eklektik bir sonuç yaratabilirmiş gibi düşünebilirsiniz ama grup iyi olunca albümün sound'u belli bir konsepte oturmuş ve Faithfull’un kariyerinin en iyi işlerinden biri çıkmış ortaya. Özellikle kapanış şarkısı "I Get Along Wihout You Very Well"deki vokal performansı bi ayrı.

Geçtiğimiz yıl talihsiz bir kaza sonucu belinde birkaç kemiğini kıran efsane, bir aksilik olmazsa 50. yıl turnesine de başlayacak. Bir sene sürmesi beklenen turnenin bir ayağı da gene İstanbul neden olmasın?

Utkan Çınar

Nick Cave bestesi “Late Victorian Holocaust”:

 “I Get Along Without You Very Well”:

02.10.2014GERİ