karga awdio

#KargaPazarSineması 07

Tatil günü film izlemek gibisi yok

Bu bol sulu ama bir yandan da susuz günlerde hafta sonunuza iki splatter tarzı Zombi filmi ile mutluluk katayım dedim. Her ne kadar zombi filmleri konusunda "Romero'nun askeriyiz" şeklinde davransam da benzer derli toplulukta ve güzellikte başka örnekler de var. 

Öğlen Tembelliği:

İlk filmimiz yönetmenine ayrıca bir hayranlık duyduğumuz ve adı ile derdini çok net anlatan Zombie (ya da Zombie 2, Zombie Flesh Eaters, Island of the Living Dead)

Anne babası Dr. Menard'a ulaşmak için çeşitli çalışmalar yaptığı sıkıntılı Matool adasına ulaşır. Ne yazık ki oradan ayrılmaları çok kolay olmayacaktır. New York'ta limana vuran bir tekne ile başlayan Anne'nin hikâyesi bu lanetli adada hiç bitmeyen bir kabusa dönüşecektir.

Henüz klişe yiyici The Walking Dead ortalarda yokken Romero gibi ustaları Herschell Gordon Lewis sosuna bulayarak Avrupa’da "gore" sinemasında tahta oturmuş bir yönetmen Fulci. Ellili yıllardan itibaren her nedense birçok İtalyan sinemacı gibi gerilim, giallo ve western tarzında filmler çekmiş. Tabii ki her biri şaheser sayılmasa da renkleri, müzikleri ve kendine has kurgusu ile Lucio Fulci’nin filmlerini hemen tanırsınız.

Zombie 2  // Lucio Fulci // 1979 // İtalya  // 91 dk.

Akşam Keyfi:

İkinci yapımımız nispeten yeni. Ancak izlemeyenler için uyaralım hızlı ve kanlı bir filmdir Død snø (Dead Snow).

Yedi tıp öğrencisi arkadaş tatili dağ evlerinde geçirmeye karar verirler. Daha önce Nazi birliklerinin geçtiği bu bölge tabii ki göründüğü kadar keyifli değildir. Kısa zaman sonra karın beyazlığı ile kaplanan her yer kan kırmızıya dönecektir.

Norveç yapımı film kabul edelim tam bir klişe avcısı. Bunu duyunca hemen vazgeçmeyin çünkü o standartları doğru düzgün kullandıkları için, benim fikrim neredeyse ikinci bir Shaun of the Dead'e doğru yol almaya yaklaşmış olması. İkincisini hiç tavsiye etmesemde Dead Snow hem içine harmanladığı komedi ile hem de hızıyla zamanında bir video efsanesine dönüşebilecek kıvamda.

Død snø // Tommy Wirkola // 2009 // Norveç // 91 dk.

 

Murat Mrt Seçkin / Eylül 2014

#KargaPazarSineması GERİ