karga awdio

Dikkat! Yeni Thom Yorke albümü torrent'te!

Yorke sürpriz albüm yayınlarına devam ediyor

U2'dan sonra Thom Yorke da yeni albümü Tomorrow's Modern Boxes'ı habersiz yayınladı. Albümü BitTorrent'ten yayınlayan Yorke'un tarzı tabii ki, amaç o olmasa da, U2'ya güzel bir nispet. Daha önce Radiohead olarak The King of Limbs'i sadece bir hafta önceden haber vererek, In Rainbows'u da "bedava" opsiyonlu yayınlamışlardı.

Albüme geçmeden Thom Yorke ve Nigel Godrich'in albümün yayınıyla beraber yazdıkları mektuba da göz atmalı. Albümün BitTorrent'in yeni bir sürümü aracılığıyla yayınlanması, eserlerin herhangi bir aracıya gerek duymadan alıcısına ulaşabilmesinin bir denemesi. Albümün ilk şarkısı A Brain in a Bottle videosuyla beraber bedava, kalan 7 şarkı ise 6 dolardan satışa sunuldu. Mektuptan altı çizilmesi gereken birkaç cümle ise: "Bu sistemin mekaniklerinin toplumun anlayacağı bir şey olup olmadığının deneyi." "Eğer çalışırsa herkes bizim yaptığımızı yapabilir." "Ağ sadece trafiği düzenlemiyor, ayrıca dosyaları da barındıyor. Dosya ağın içinde."

Kısaca Yorke yeni müzikal sürpriziyle beraber, güçlü bir kanaat önderi olarak da müziğin aracılar olmadan dağıtımı konusunda neler yapabileceğine bakmaya devam ediyor. Bu konuda da haberin başında adını geçirdiğimiz U2'yla çok temel açılardan ayrılıyor. İyi de yapıyor tabii ki.

2006'daki The Eraser'dan sonra yayınladığı 2. solo albüm olan Tomorrow's Modern Boxes'ın içeriğine gelince. İlk dinleyişte çok şaşırtıcı değil. Kid A ve The King Of Limbs karışımı bir iş gibi tınlıyor. Tamamen elektroniklerle Yorke'un evinde kotardığı bir albüm havasında. Bu da kötü bir şey değil tabii ki. Ama biz şu aralar stüdyo aşamasında olan yeni Radiohead albümünün gideceği yönleri daha çok merak eder durumdayız. Bakalım o albüm nasıl bir süreç ile yayınlanacak? Ya da bu bitTorrent sistemi düzgün işleyecek mi? Umarız. Bu konularda Yorke'un yanındayız.

Utkan Çınar

Albüm için:

 

26.09.2014GERİ