karga awdio

Tricky veya Adrian Thaws

Yeni albümde gene farklı tatlar

Tricky’nin yeni bir albümünden bahsederken 1995 tarihli baba debütü Maxinquaye anmadan devam etmek pek kolay olmuyor. Trip-Hop’un zafer yıllarında “kutsal üçlü”nün (Massive Attack ve Portishead ile birlikte) bir üyesi olarak zamanının en cool müzisyenlerinden biriydi. Maxinquaye’i takip eden Nearly God ve Pre-Millennium Tension ile de o başlangıcın tesadüf olmadığını kanıtlamış ve kendini ‘90’lar İngiliz uyanışının önemli isimlerinden biri yapmıştı.

Sonrasında biraz dengeyi kaybetti Tricky. Özellikle 2000’lerde yaptığı albümlerde hem günceli takip etmeye çalışıp hem de kendini vareden özgün soundunu bir arada sürdürmeye çalışan; bunu yaparken de yanlış yollara sapan, yanlış kararlar veren, içgüdülerine çok güvenemeyen biri gibiydi. 2010’daki Mixed Race onun için bir geri dönüş oldu. Çünkü bu albüm çok farklı türlerde bir sürü şarkının arka arkaya sıralanmasından oluşuyordu ve Tricky’nin albümlerine belli bir sound konsepti yerine şarkı şarkı yaklaşmasının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni albümü Adrian Thaws adını taşıyor. Yani gerçek ismini. “Beni tanımıyorsunuz” tarzı hip hopçu egosu kafalarına girmiş biraz. Bu artık 46’sında bir adam için biraz garip dursa da zaten albümünü de “benim club/hip hop albümüm” olarak tanımlıyor. Katılabiliriz. Tricky’ye göre club ortamı böyle oluyormuş. Öncelikle albümde Tricky'nin vokallerine sürekli bir destek var ki Tricky'nin sesini daha yalın duymak isterdik açıkçası. İşin tür! yanını da bir tarafa bırakırsak şarkı bazında fena iş çıkarmamış. “Insane in the Brain” ve “Unfinished Sympathy” soslu ve albümün hiti Gangster Chronicles, Breaking Bad’de çalsa olur Keep Me in Your Shake, Film-noir ve Massive Attack özlü My Palestine Girl hakikaten iyi şarkılar. Albüm çok bütünlüklü değil ama bu da kötü birşey değil. Adrian Thaws, Tricky’nin diskografisinde kanımca gayet iyi bir yerde anılacaktır. (‘90’ların sonunda çıksa çok daha iyi bir yerde hatta.) Kendinden kanaat önderliği beklememeli ve kendini çok da ciddiye almamalı. Yoksa sıkıntı yok. Adam yetenekli.

Utkan Çınar

“Keep Me In Your Shake” videosu:GERİ