karga awdio

“Darbe”li Rock

12 Eylül şarkıları

12 Eylül’le yüzleşemedik, yargılayamadık, Anayasası’nı değiştiremedik. Doğal olarak müzisyenlerimiz de pek girmediler bu topa. Ama yine de konu oldu şarkılara. Rock müzik tarihimizdeki nadir 12 Eylül şarkılarından bir seçki.

1. Kramp - “Lan N’oldu?”

Klip fena gotik. Ama o dönemde bu şarkıda anlatılanlarla ilgili bir klip çekmek de zordu. Siz sözleri dinleyin. Albüm ‘96’da çıktı ama rock tarihimizin ilk 12 Eylül şarkılarındandır.

2. Bulutsuzluk Özlemi - “Acil Demokrasi”

’90 yılından, Uçtu Uçtu albümünden bir şarkı. Kenan Evren cuntası ve sonraki rejime karşı yapılmış ilk resmi kayıt olma ünvanını taşıyor. Klibe “Susurluk” da karışmış ama konu net.

3. Mor ve Ötesi - “Darbe”

Sezar’ın hakkı Sezar’a, doğrudan 12 Eylül Darbesi için yapılmış ilk rock şarkımızdır. Aynı zamanda en doğrudan anlatan şarkımızdır. Yapılabilmesi için senenin 2006 olması gerekmiştir, o ayrı.

4. bandista - “Pardon Afedersiniz Mr. Genelkurmay”

Sultan Tunç’un 2007 tarihli Oriental Rap ‘n Roll albümüneki şarkısına bandista tayfası yorumu. 2009 tarihli Paşanın Başucu Şarkıları isimli kısa albümden. Rock mu diyenler olabilir, bizce öyle; darbenin tek renkliliğine çok renkli bir cevap. 

5. Sakareller - “Yazısız”

Dağılmasına pek üzüldüğümüz Sakareller’in 2010 tarihli debüt albümü, aslında ruh hali ve söylemiyle ciddi bir rejim eleştirisiydi. Enstrümental bir şarkıyı bu listeye almamızın sebebi, son sözü söyleyen teyzemizdir.

6. DDR - “Tanklar ve Yığınlar”

Daha önce mecmuada yayınlanan “’80 Sonrası Rock Müziğinin 80 Darbesi ile Sınavı” isimli yazıda grubun 2010 tarihli Agitprop albümünü “Nihayet birileri sınavı geçti,” diye selamlamıştık. Favori parçamızı da sona saklamış olduk. Klip de cabası.

Tayfun PolatGERİ