karga awdio
2

Paris Je T'aime --Sel-Tuz-- (Cemile Naz Şimşek) // kargART sergi - performans

SERGİ

07 ARALIK 2015 PAZARTESİ 18:00
09 ARALIK 2015 ÇARŞAMBA 20:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

Önemli Not:
Sergi ve performans bir bütün olduğundan seri belli saatler içinde ziyaret edilebilecek ve kapılar aşağıda belirtilen saatte açılacaktır.
 
7 Aralık 18:00 Açılış ve tek performans olacak.
8 Aralık 16:00 // 18:00 // 20:00
9 Aralık 16:00 // 18:00 // 20:00
 
PARIS JE T'AIME sel-tuz
 
Hiç kuşkusuz tuzda
garip, kutsal bir şey var.
Hem gözyaşlarımızda var,
hemde denizde.
 
CİBRAN
Paris Je t'aime sel-tuz epik ve mitik bir karşılaştırma. Trajik olan hikayenin bir ilüzyon eşliğinde seyirci üzerinde bıraktığı etki ( sahte bir katarsis ). Suçluluk duygusundan arınma arzusu ve epik anlayıştaki bu sahte yanılsamayı ortadan kaldıran yabancılaştırma eylemi.
1.Bölüm : Şehrin içine yerleşmiş ve kapısıyla bacasıyla özdeşleşmiş romantizm (hayallerin kurulduğu) Bu kısım biraz deniz.
2.Bölüm : Beşi bir yerdeler, oluk oluk akan kırmızı kurdelalar ve parmak kalınlığında çocukluktan çıkmamış bekaret zincirine dolanan ince bir bel, o bel'e yine Beş beden büyük gelinlik (hayallerin darma duman olduğu) Bu kısım biraz Gözyaşı.
 
Paris Je t'aime sel-tuz iki ayrı bölümden oluşuyor. Hikayeye girişteki ilk adım ve 15 adetlik bir seriden oluşan her bir fotoğraf ayrı bir replik ve bir arada romantizim mesajı veren bir cümle kuruyor. Bu fotoğraflar iki aşığın Paris'te başlıyan ve Mardin'de biten bir yolculuk hikayesinin tanıkları. Diğer kısımda Canlı belge niteliğindeki dağılmış fotoğraflar ise aslında hikayenin başladığı ve sona erdiği yer burası seyirciyi gizlece götürdümüz nokta hikayenin sürprizi, açık bir şekilde şöyle bir ipucu verebilirim.11 yaşındaysanız ve henüz yeni çocukluktan çıkmaktaysanız hakettiğiniz şey büyükbabanız yaşında ki bir adama kadın olmak değildir. Hangi coğrafyada doğmuş olduğunuz önemli değil günümüzde gelişmiş ülkeler diye tabir ettiğimiz yerlerdede bu gibi durumlar farklı biçimlerde vuku buluyor. Örneğin büyük bir şirketin yaşı oldukça geçkin patronusunuz yanınızdaki 16 yaşındaki stajyerin aklıyla oynayıp yada korkutup ellerinizi uzatmanızda aynı şey. Paris je t'aime sel-tuz bir karşılaştırma ögesi olarak başlangıç katarsis (Arınma) trajik olan hikayenin bir illüzyon eşliğinde seyirci üzerinde bıraktığı etki ve sonuç epik anlayışdaki yanılsamayı ortadan kaldıran yabancılaştırma eylemi.
 
Ayırarak betimlersek ;
1.Bölüm : Şehrin içine yerleşmiş ve kapısıyla bacasıyla özdeşleşmiş romantizm (hayallerin kurulduğu) Bu kısım biraz denizdir Halil Cibran'in aforizmalarindan yaptığım alıntıda anlattığı gibi.
2.Bölüm : Beşi bir yerdeler, oluk oluk akan kırmızı kurdelalar ve parmak kalınlığında çocukluktan çıkmamış bekaret zincirine dolanan ince bir bel, o bele yine Beş beden büyük gelinlik (hayallerin darma duman olduğu) Bu kısım biraz Gözyaşı.
 
Açılış 7 Aralık Pazartesi 18:00