karga awdio
2

Şarap Yapımı Atölyesi (Başlangıç - İpek Oskay) // kargART Atölye

ATÖLYE

08 KASIM 2015 PAZAR 13:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

Etkinlik ücretsizdir
Salon 35 kişi ile sınırlıdır.
Önkayıt için info@kargart.net adresine adınızı ve telefon numaranızı gönderiniz.
 
Atölye, yeni başlayanlar, meyve dışında katkı maddesi kullanmadan şarap yapmak isteyenleri basit araçlarla basit şarap yapım yöntemini konuşmaya ve denemeye davet ediyor.
 
Yanınızda getirmeniz gereken malzemeler:
Kapağı ile birlite temiz ve iyi kurutulmuş yarım litrelik bir şişe (cam veya plastik),
yarım kilo yıkanmamış siyah üzüm (yıkanmama meselesi ile ilgili bir sorun hissediyorsanız güvendiğiniz organik bir üzümü tercih edebilirsiniz)
Üzümü ezmeye yetecek bir kap olacak (5 litrelik bir şişenin alt kısmını keserek de kap gibi kullanbilirsiniz kuru ve temiz olmak şartıyla).
Kap taşımak istemezseniz şisenin ağzını da kullanabilirsiniz üzümleri ezmek için.
Tahta bir cubuk -sapı ince uzun tahta yemek kaşığı- da ezmek için kullanılabilir.
Kap kullanacaksanız bir huni ve platik bir kaşığa da ihtiyaç duyabilirsiniz.
 
Tercihe göre Ekstra malzemeler:
Şişenizin kapağı metal ise ağzını örtecek temiz bir tulbent ya da ince çorap parçası (bunu ben temin edebilirim) ya da balon
 
Yöntem:
 
Gelmeden önce yapım aşamları için bloga göz atabilirseniz güzel olur:
1. asama http://burgazadadasarap.blogspot.com.tr/2013/08/meyve-disinda-katki-maddesi-kullanmadan.html
2. asama http://burgazadadasarap.blogspot.com.tr/2013/08/asama-2-bekleme-durultma.html
3. asama http://burgazadadasarap.blogspot.com.tr/2013/08/3-asama-sabretme-dinlendirme.html
 
Facebook grubumuz Avam Şarap: https://www.facebook.com/groups/1410247389196200/
 
 
Avam Şarapçılık nedir, kimdir?
 
Avam Şarap bir dernek ya da şirket değil. Şarap yapımını yaygınlaştırmayı ve doğadan maya toplayarak denemeler yapmayı kendilerine keyif edinmiş iki dostun, Kerem Bora ve benim, İpek Oskay'ın, 2013'ten beri sürdürdüğü sabit mekanı olmayan bir hayal ortaklığı.
 
2011'de katıldığımız bir atelyede tanıştığımız uzun yıllardır şarap, bira ve rakı yapan Rock-A'nın şarapçısı Savaş'ın, şarap yapım sürecini sıradanlaştırarak anlatış biçiminden oldukça etkilendik ve bu dili, anlatım biçimini yaygınlaştırmak istedik. Ben de kimya mühendisi ve bioteknolojı uzmanı Kerem'e ve daha sonraları Savaş'a çıraklık ederek, kendi deneylerimi de ögrendiklerime ekleyerek bir anlatım şekli geliştirdim. 2013'te bu anlatım şeklinin ilk halini ben Burgazada'da Şarap bloguna taşıdım; Kerem de daha teknik tartışmalar için herkesin katılımına açık olarak tasarlanan bir wiki sayfası oluşturdu.
 
2013'ten beri Avam Şarap olarak bulunduğumuz her yerde vapurda, sokakta, arkadaş toplantılarında, online olarak da facebook grubu, kişisel yazısmalar ve burgazadadasarap.blogspot.com üzerinden dünyanın her yerinden şarap yapımını öğrenmek isteyenlere destek sağlıyoruz.
 
Biz tüketeceğimiz kadar, içimini sevdiğimiz şekliyle şarap yapıyoruz. Diğer yöntemlerle ilgili bir derdimiz ya da yargımız yok. Avrupa futbolu ve Amerikan futbolu gibi düşünün. Farklı kurallarla farklı sorularla farklı oyunlar, farklı keyifler yaratıyoruz sadece. Biri daha doğru daha gerçek diye birşey anlamlı değil bizim için. Biz de bu oyunun bu kurallarlarla oynananını seviyoruz. Başka da bir iddiamız yok. Doğadan topladıklarımızla denemeler yapmak ve bildiğimizi, öğrendiğimizi yaygınlaştırmak dışında başka da bir derdimiz yok. Bunun tek ve doğru yöntem olduğunu göstermeye çalışmıyoruz. Önümüze yöntemle ilgili sorular çıktıkça denemeye devam ediyoruz kendi oyun kurallarımız içinde.
 
Bu atelyeler serisinde bu şekilde şarap yapmakla ilgilenenlerle bildiklerimizi paylaşmak istiyoruz. Bu atelye serileri sonrasında da bizimle iletişime geçen mekanını bu tür atelyelere ücretsiz olarak açmak isteyen her topluluğa yardımcı olmaktan da keyif duyarız.
 
Görüşmek üzere!