karga awdio
2

Bir Film Nasıl Okunur (Alkan Avcıoğlu) // kargART atölye

ATÖLYE

29 MART 2015 PAZAR 19:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

BİR FİLM NASIL OKUNUR?
 
Filmlere farklı bir gözle bakmaya başlamak ister misiniz? Sinemaya yaklaşımınızı değiştirecek olan Alkan Avcıoğlu’nun eğitmenliğindeki Bir Film Nasıl Okunur? atölyesinde amaç sinemanın temel konseptlerini tanıtıp, çağdaş film gramerini kavramaya dair pratik geliştirmek. Her hafta birbirinden farklı filmlerden gösterilecek sahneler eşliğinde kamera, ışık, kurgu, ses, oyunculuk gibi sinemasal anlatım öğeleri incelenecek. Filmlerin hep gözümüzün önünde duran kodlarını okumayı öğrenirken klasiklerden çağdaş örneklere birçok film masaya yatırılacak.
 
Her kamera konumunun, her görüntü ve ses düzenlemesinin anlamı nasıl şekillendirdiğinin sahne örnekleri üzerinden incelendiği atölyede, bir filmin nasıl analiz edilebileceğine dair filmlerin anlam perdesini aralamaya uzanan bir yolculuğa çıkılacak. Alfred Hitchcock’tan Martin Scorsese’ye, Krzysztof Kieslowski’den Christopher Nolan’a, Michael Haneke’den Peter Jackson’a, Francis Ford Coppola’dan Jane Campion’a, Mike Nichols’tan David Lynch’e kadar birçok yönetmenin filmi bu yolculukta uğranacak duraklardan bazıları. Film izleme deneyimlerini zenginleştirip farklı okuma biçimleri geliştirileceği atölyede sahneleri analiz edilecek filmler arasında Vertigo, Mulholland Çıkmazı, Taksi Şoförü, 12 Maymun, Piyano, Akıl Defteri gibi popüler klasikler yer alıyor.
 
 
Alkan Avcıoğlu kimdir?
 
1982, İzmir doğumlu Alkan Avcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Bursa’da bitirdikten sonra Uludağ Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Lull dergisini çıkartmaya başladıktan kısa bir süre sonra muhtelif süreli yayınlarda müzik ve sinema yazarlığı yapmaya başladı. Şubat 2003’ten, 2013 yılında dergi kapanana kadar “Sinema” dergisinin daimi yazarlarından olan Alkan Avcıoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve TV üzerine yüksek lisans yaptı. 2007 yılında film analizi üzerine seminer ve dersler vermeye başladı. Sinemayı göstergebilim, psikanaliz gibi farklı disiplinlerle birlikte sorgularken, feminist film teorisi ve sinemada toplumsal cinsiyet rolleri üzerine akademik çalışmalarına devam ediyor. Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümünde doktora tezini hazırlamakta olan Alkan Avcıoğlu, sinema yazarlığına BirGün gazetesinde devam ediyor. 
 
Eğitmen: Alkan Avcıoğlu
Başlangıç Tarihi: 29 Mart Pazar
Saatler: Pazar günleri 16:00 - 19:00 arası
(İlk ders gününün saati ayrıca belirtilecektir)
Süre: 10 hafta (haftada 3 saat, toplam 30 saat) 
Ücret: 10 haftalık ücret 600 TL // 500 TL (Öğrenci)             
Kayıt ve bilgi İçin: info@kargart.net veya muratmrtseckin@gmail.com