karga awdio
2

İklim Adaleti Etkinlikleri // kargART söyleşi - atölye

SÖYLEŞİ

24 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ 16:30
24 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ 00:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

Küresel iklim hareketi, iklim krizi ile birlikte 2008 yılında başlayan küresel ekonomik krizin yol açtığı toplumsal adaletsizliklere karşı son on yıldır “iklim adaleti” kavramını öne çıkarıyor.
 
İklim krizinden en fazla etkilenenler iklim değişikliğine en az katkıda bulunan ülkeler ve insanlar. Son BM raporuna göre dünyada 821 milyon insan açlık ve beslenme sorunu yaşıyor. Buna karşılık Oxfam raporuna göre tüm dünya zenginliğinin yarısı 26 ultra zengin kişiye ait.
 
Kapitalizm üretkenliği artırırken toplumsal adaletsizlikleri de görülmemiş ölçüde arttırdı. Her biri kendi ulusal ekonomik çıkarlarını savunan devletler ekonomik krizi bahane ederek ekolojik krizi durdurmak için hiçbir adım atmıyor.
 
İklim Adaleti Haftası kapsamında, 23-24 Ağustos tarihlerinde Kadıköy kargART salonunda Antikapitalistler olarak çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.
 
Etkinlikler herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.
İletişim: 0533 447 9709
 
23 Ağustos Cuma
 
15.00-17.00 Gençler konuşuyor: İklim krizine karşı mücadeleye
 
İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in öncülüğünde genç aktivistler okul grevleri örgütlüyor. 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde grevleri örgütleyen Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) hareketi uluslararası iklim grevleri çağrısı yapmıştı. Mayıs ayındaki greve birçok ülkede 2 milyon genç katıldı. 20 Eylül’de bir kez daha uluslararası okul grevi olacak. Bu toplantıda, farklı okullardan gelecek olan genç aktivistler okullarında neler yapabileceklerini kendi aralarında konuşacaklar.
 
17.30-19.00 Atölye: Culture Jamming
 
Atölye yöneticisi Steve Wiles, 1968 hareketi sırasında ortaya çıkan culture jamming aktivizmi üzerine kısa bir giriş yapacak. Culture Jamming, anaakım medyada ve toplumda hakim olan söylemlere karşı geliştirilen bir mücadele yöntemi. Kimi zaman mizah ve iğneliyici bir dil kullanarak, egemen söylemleri alaya alan bir aktivizm biçimi. Bu atölyede aktivistler çok sayıda örnek izleyecek ve birlikte yenilerini ortaya çıkaracaklar.
 
24 Ağustos Cumartesi
 
15.00-17.00 Ekonomik kriz - ekolojik kriz: Nasıl bir mücadele?
 
İki krizin ortak yönü sorumlularının şirketler ve patronlar olması, mağdurlarının ise emekçiler olması. 2011 yılında kemer sıkma politikalarına karşı meydanları işgal eden occupy hareketi “biz %99’uz, onlar %1” diyordu. İki krizinde sorumlusu olan %1’e karşı küresel iklim adaleti hareketi hem “sıfır karbon salımı” hem de gereken dönüşümün faturasının işçilere kesilmemesi için “Adil Geçiş” talep ediyor. Bu toplantıda kapitalizmin neden olduğu ikili krize karşı nasıl mücadele etmemiz gerektiğini birlikte tartışacağız.
 
17.30-19.30 Hepimiz göçmeniz – Irkçılığa Hayır
 
Günümüzde sayıları milyonları bulan göçmenlerin önemli bir kısmı doğrudan iklim değişikliğinden değil ekonomik nedenlerden ve savaşlardan dolayı kaçıyor. Göçmenler, toplumun en zayıf halkası olarak gittikleri ülkelerde ırkçılıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. İklim değişikliği önümüzdeki yıllarda çok daha fazla insanı açlık ve susuzluk gibi nedenlerle göç etmek zorunda bırakacak. Türkiye’de göçmenlere yönelik ırkçılığa karşı en önemli platformlardan biri olan Hepimiz Göçmeniz – Irkçılığa Hayır bu toplantıda göçmenler ve ırkçılık meselelerini ele alacak.
 
20.00-22.00 Konser- Stiff & The Denizens