karga awdio
2

Yenimüziğedoğru02 - 4.GÜN // kargART canlıkarga

SÖYLEŞİ

05 MAYIS 2019 PAZAR 16:00

20.00 TL

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

16:00
Tolga Zafer Özdemir
"Beşliler Çemberi"
Armoni öğrenmenin faydaları

Müzik, Matematik, Geometri ve Astronomiyi aynı çatıda birleştiren "Beşliler Çemberi", M.Ö. 2000 senelerinden bu yana var olduğunu bildiğimiz bir şema.

Tolga Zafer Özdemir, bu sunumda Beşliler Çemberi tarihi ile başlayıp, sonrasında üzerine inşa etmiş olduğu müzikal hesap makinesini tanıtacak. Sunum sonlarına doğru ise bu şemanın müzikten başka alanlarda nasıl kullanılabileceği üzerine konuşacak.


17:00
Hazal Doleneken -

"Müziğin Görselleştirilmesi Sanatı: Grafik Notasyon"
Müzik nasıl görselleştirilir? Notasyon, görsel bir sanat formuna dönüşür mü? Grafik notasyon nasıl icra edilir? Bestecilerde neden görsel öğelere ihtiyaç oluştu? Çağdaş müzikte rastlantısallık ve doğaçlama ile grafik notasyon arasında nasıl bir bağ vardır?
Geleneksel nota yazısı 19. yüzyıl başına kadar bestecilerin müzikal ifade ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Tonal müziğin yerini atonal müziğe bırakması, notasyonların giderek karmaşıklaşması yeni notasyon arayışlarının önünü açtı. Tonal müzikten uzaklaşma, tını arayışları çeşitlendirme, elektronik müziğin dahil olması, bestecinin icracı için daha serbest ve yoruma açık alanlar yaratma isteği, notanın görsel bir sanat formuna dönüşüp kavramsallaştırması arzusu gibi nedenlerin bir sonucu olarak 1950'lerde grafik notasyon ortaya çıktı.

Grafik notasyonun felsefesini, nasıl bestelendiğini / icra edildiğini, icracının ve bestecinin müzikteki konumunu ve bir sanat formu olarak grafik notasyonu konuşacağız. İlk notasyon örneklerinden başlayıp, John Cage, Stockhausen, Earle Brown, György Ligeti, Iannis Xenakis gibi önemli bestecilerden günümüze kadar uzanan görsel notasyon-müzik ilişkisini inceleyeceğiz.

Kapı Açılış: 15:30
Etkinlik ücreti 20 TL.
Biletler etkinlik günü 20:30'dan itibaren #kargART girişinde
Kredi kartı geçmemektedir
18 yaş sınırı vardıra