karga awdio
2

Creased or Cramped // kargART sergi + performans

SERGİ

03 HAZİRAN 2018 PAZAR 18:00
04 HAZİRAN 2018 PAZARTESİ 21:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

Jade Mulvaney ve Gamze S Saymaz yönetmenliğinde çekilen performans ve yazarlığı Gamze’ye ait creased; or, a screenpoem ekran şiiri projesi ile Gamze’nin "Pastilles, Past Stills" adlı video art denemesi. Çağla Bölek’in sürreal şiirlerinin eşlik ettiği soyut resimleri. Disiplinlerarası karma sergi “Kırışık ya da sıkışık: düzlemler arası șiirde bir deneme” şiiri ve şiirselliği farklı düzlemler üzerinde deneyime açıyor: Ekran, Kağıt ve Tuval. 

Aynı anda birden fazla duyuya odaklanan ekran şiiri bir evin odalarında geçen performans ağırlıklı bir deneyim. Zaman ve uyku gibi zamansız varoluşsal sıkıntılarla uğraşırken hayaletlerin kökenlerini de uykusuzca irdeleyen șiirin bir o kadar şiirsel görsellere eşlik ettiği filmde üzerinde yattığı çarşafa kesilmiş iki göz deliğine uyanan kadının hemen sonrasında tecrübe etmeye başladığı tuhaf olayların korkularını eğitmek için oynadığı bir yap-inan oyunu olduğunun yavaşça açığa çıkması işleniyor. Prematüre yas üzerine bir çalışma. Video art denemesi ise yaralanabilirlik kavramı üzerine kurulu kısa bir tartışma.

Yağlı boya, akrilik ve doğadan materyaller kullanılan resimlerde karışık teknik hakim. Resimler, şiirlerin renk metaforlarını oluşturmaya yelteniyor. Sindirimi tamamlanmamış bulanık duygular, kozmik duygu yoğunluklarının irrasyonel patlama anları, evrensel bütünlük hissi gibi konuları ele alan resimler ve sürreal şiirler birleşiyor. Bilinçaltının ve kolektif bilinçdışının formsuz seslenişlerini duymaya çalışan denemelerle yaratıcı kaynağı, yaratımın trans halini tuvallere ve kelimelere sıkıştırmaya çalışıyor. Şiirselliği genişletmeyi, şiir deneyimini katmanlandırmayı hedefliyor.


Sanatçıların benzer doku ve sorunsallardan oluşan yaratım sesleri onları bir araya getirerek farklı düzlemler üzerinde yankılanıyor.

Etkinliğin dili İngilizcedir.

Directed by Jade Mulvaney and Gamze S Saymaz, written and performed by Gamze, creased; or, a screenpoem, alongside Gamze’s experiment in video art titled pastilles, past stills. Çağla Bölek’s abstract paintings accompanied by her surreal poetry. The interdisciplinary group exhibition “creased or cramped: and experimentation in interplanary poetry” offers an experience of poetry and the poetic on different planes: The Screen, the Paper, and the Canvas. 

Focused on multiple sensations at once, the screenpoem which is set in different rooms of a single house is a performance-based experience. Dealing with timeless existential troubles like time and sleep while also sleeplessly tackling the origin of ghosts, it revolves around a girl who wakes up to find two eye holes cut into the bed sheet she was sleeping on and starts to experience strange happenings which are slowly revelead to be her playing pretend to train her fears and clothed e/motions relentlessly trapped and freed over and under again. It is a study of premature grief, while the video art project is a brief discourse on the concept of vulnerability.

Ranging between oil colour, acrylic, and materials from nature, mixed media is dominant in the paintings. They attempt to create the colour metaphors of the poems. Subjects such as blurry feelings not yet digested fully, the moments of irrational burst of cosmic emotional intensities, universal oneness come together with surreal poems. With experimentations trying to hear the formless calls of the subconscious and the collective unconscious, they try to cramp the creative fountain and the transcendental nature of creation into the canvases and words. They aim to expand the poetic, and layer the experience of poetry.

The creative voices of the artists fed by similar textures and problematics bring them together and echo through different planes.

The event will be held in English. 

...

Instagram:
Çağla Bölek - @gigglingfingertips
Jade Mulvaney - @jade.mulvaney
Gamze S. Saymaz - @of.seatides


Etkinlik ücretsizdir
18 yaş sınırı vardır