karga awdio
2

Şiddetsiz Eylem Atölyesi XII: Nefret Söylemi // kargART atölye

ATÖLYE

18 MART 2018 PAZAR 15:00
18 MART 2018 PAZAR 18:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

Please scroll down for English.

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Merkezi ve Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim’in birlikte düzenlediği atölyenin ana izleğini Gene Sharp’ın “Şiddetsiz Eylemin Politiği” kitabındaki tartışma oluşturuyor: Şiddet kullanmaksızın, etkin eylem nasıl gerçekleştirilebilir? 

Her ay düzenlediğimiz, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı savunma yöntemlerini öğrenmek için bir araya geliyoruz. 

On ikinci buluşmamızda Hrant Dink Vakfı’ndan Gamze Tosun ve Funda Tekin ile birlikte nefret söylemini ve mücadele yöntemlerini konuşup, tartışacağız.

Yazılı basında ve gündelik dilde kullanılan hangi ifadeler belirli kimliklere yönelik önyargıları pekiştirir? Bir haberin başlığı, spot cümlesi, görseli ve içeriğiyle oluşturduğu çerçeve, ayrımcılığı nasıl besler? Bir söylem ne zaman ifade özgürlüğünün sınırlarını aşıp nefret söylemine dönüşür? Hrant Dink Vakfı tarafından yürütülen ‘Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi’ çalışması kapsamında yazılı basında etnik, ulusal ve dini kimliklere yönelik nefret söylemi çalışması yapılıyor. Atölye kapsamında, çalışmanın bulgularının ve deneyimlerinin paylaşılmasının ardından medyada ve gündelik dilde ayrımcılığın ve nefret söyleminin nasıl üretildiğini ve yaygınlaştığını örnekler üzerinden tartışacağız. Ayrıca bu söylemle mücadele için alternatif bir gündelik dil ve haber dilinin nasıl olabileceğine cevap arayacağız.

Aklınızın karamsarlığını, iradenizin iyimserliğini de alıp gelin! 

Yer: kargART, Kadıköy

Tarih: 18 Mart 2018, 15.00-18.00

Atölyeye katılım ücretsizdir, katılım 40 kişiyle sınırlıdır.


"Non-Violent Action Workshops", organized by Nonviolent Education and Research Association and Initiative for Freedom of Expression started in December 2016. Every month, we come together to brainstorm and to learn more about how we can stand up for our rights, with the participation of different activists from NGOs, scholars and lawyers. 

On this month's workshop, we will discuss the concept of hate speech and the struggle methods with Gamze Tosun and Funda Tekin from Hrant Dink Foundation.

Bring the pessimism of your mind and optimism of your will!