karga awdio
2

Şiddetsiz Eylem Atölyesi 6: Şiddetsiz İletişim

ATÖLYE

21 MAYIS 2017 PAZAR 15:00
21 MAYIS 2017 PAZAR 18:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Düşünce Suçu'na Karşı Girişim'in birlikte düzenlediği atölyenin ana izleğini Gene Sharp’ın “Şiddetsiz Eylemin Politiği” kitabındaki tartışma oluşturuyor: Şiddet kullanmaksızın, etkin eylem nasıl gerçekleştirilebilir?
 
Her ayın üçüncü Pazar günü, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı, kendimizi savunma yöntemlerini öğrenmek için bir araya geliyoruz.
 
Bu ayki buluşmamızda Şiddetsizlik Merkezi'nden Hilal Demir'in katılımıyla "Şiddetsiz İletişim"i tartışacağız. Çatışkıların çözümünde etkin bir yöntem olabilen şiddetsiz iletişim bir yanıyla da bir ilke olarak şiddetsizliğin önemli bileşenlerinden. Kendimizi daha iyi ifade etmek, karşıtımızı ve karşımızdakini daha iyi anlayabilmek, içinde bulunduğumuz toplumsal hareketlerin ya da kampanyaların karar alma ve örgütlenme süreçlerinde daha verimli iletişim kurabilmek için şiddetsiz iletişimin temel ilkelerini konuşacağız.
 
Aklınızın karamsarlığını, iradenizin iyimserliğini de alıp gelin!
 
Düşünce Suçu'na Karşı Girişim
 
1995’in Ocak ayında Yaşar Kemal’in “Der Spiegel” dergisinde yayınlanan bir yazısı nedeniyle DGM’ye çağrılmasına tepki olarak başlayan imza kampanyasının, sonuçta bir “Sivil İtaatsizlik” eylemine dönüşmesinden doğdu. O günden beri sivil itaatsizlik eylemlerinin yanısıra, her yıl “Cezasızlığa Son” etkinliğini, iki yılda bir Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması toplantılarını düzenleyen girişimin iki tane de çevrimiçi projesi var: “Düşünce Suç(!?)ları Müzesi” ile düşünce ve ifade özgürlüğü davalarının veritabanı niteliğindeki “Çetele”.
 
www.dusun-think.net
www.facebook.com/ifadeozgurlugu
twitter.com/dusundusun
 
Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi
 
Şiddetsizlik Merkezi'nin hayali her gün, her koşulda, hep birlikte şiddetsiz bir dünyadır. Bu hayaline ulaşmak için araştırmalar, eğitimler, seminerler düzenler. Yaptığı çalışmalarda şiddetsiz yöntemler kullanır. Çünkü sosyal adaletin gerçekleştiği, ihtilafların şiddetsiz bir biçimde çözümlendiği,ayrımcılığın ve baskının olmadığı bir dünyanın mümkün olduğuna inanır.
 
www.siddetsizlikmerkezi.org
http://www.facebook.com/siddetsizlik
twitter.com/siddetsizlik