karga awdio
2

Şiddetsiz Eylem Atölyesi 4 // kargART izlek2017: Devam Etmek

ATÖLYE

19 MART 2017 PAZAR 15:00

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Merkezi ve Düşünce Suç(!?)una Karşı Girişim’in birlikte düzenlediği atölyenin ana izleğini Gene Sharp’ın “Şiddetsiz Eylemin Politiği” kitabındaki tartışma oluşturuyor: Şiddet kullanmaksızın, etkin eylem nasıl gerçekleştirilebilir? 

Her ayın üçüncü Pazar günü, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı, kendimizi savunma yöntemlerini öğrenmek için bir araya geliyoruz. 

Bu ayki buluşmamızda "Yaratıcı Direniş" konusuna geçen ay kaldığımız yerden devam ediyoruz. 1 Eylül KHK'sı ile Niğde Üniversitesi'nden ihraç edilen, Barış Bildirisi imzacısı Yasin Durak bizlerle olacak. Akademideki ihraçlara ve baskılara karşı, akademinin temel ilkelerini, eğitimi ve özgür düşünceyi sokağa taşıyan Dayanışma Akademileri'ndeki yaratıcı direniş tecrübelerini aktaracak. Sizi de kampüslerinizdeki son durumu, kendi deneyimlerinizi ve tanıklıklarınızı anlatmak için bekliyoruz!

Aklınızın karamsarlığını, iradenizin iyimserliğini de alıp gelin! 

Düşünce Suçu'na Karşı Girişim

1995’in Ocak ayında Yaşar Kemal’in “Der Spiegel” dergisinde yayınlanan bir yazısı nedeniyle DGM’ye çağrılmasına tepki olarak başlayan imza kampanyasının, sonuçta bir “Sivil İtaatsizlik” eylemine dönüşmesinden doğdu. O günden beri sivil itaatsizlik eylemlerinin yanısıra, her yıl “Cezasızlığa Son” etkinliğini, iki yılda bir Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması toplantılarını düzenleyen girişimin iki tane de çevrimiçi projesi var: “Düşünce Suç(!?)ları Müzesi” ile düşünce ve ifade özgürlüğü davalarının veritabanı niteliğindeki “Çetele”.

www.dusun-think.net 
www.facebook.com/ifadeozgurlugu
twitter.com/dusundusun

Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi:

Şiddetsizlik Merkezi'nin hayali her gün, her koşulda, hep birlikte şiddetsiz bir dünyadır. Bu hayaline ulaşmak için araştırmalar, eğitimler, seminerler düzenler. Yaptığı çalışmalarda şiddetsiz yöntemler kullanır. Çünkü sosyal adaletin gerçekleştiği, ihtilafların şiddetsiz bir biçimde çözümlendiği,ayrımcılığın ve baskının olmadığı bir dünyanın mümkün olduğuna inanır. 

www.siddetsizlikmerkezi.org
http://www.facebook.com/siddetsizlik
twitter.com/siddetsizlik