karga awdio
2

Mornings For Sale / Satılık Sabahlar: No.1 // kargART performans

PERFORMANS

07 HAZİRAN 2016 SALI 20:30

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adres Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 34710 Kadıköy İSTANBUL Telefon 0216 449 17 25 – 26 E-Mail info@kargabar.org
info@kargart.net
info@kargamecmua.org

[English version below]
 
(TR)
 
Mornings for Sale / Satılık Sabahlar
 
Mornings for Sale / Satılık Sabahlar, ses ve görüntü üzerine gerçekleştirilmesi planlanmış olan bir performans. Bu performansın temelinde, müziğin veya sesin, dinleyici/izleyiciden uzakta, bir stüdyo ya da bir odada geçen üretim süreçlerini seyirciye açma, yapım aşamasını aynı ortamda birlikte deneyimleme fikri var.
 
Mekanda sesi, görüntü üzerine bir döküman haline getirmeye çalışacak olan Mornings for Sale / Satılık Sabahlar, büyük şehir insanlarının, ‘gece-gündüz döngüselliği’nin bir parçası olduklarını fark edemeden yaşadıkları / yaşamak zorunda oldukları varsayımından yola çıkıyor.
 
Mornings for Sale / Satılık Sabahlar, gecenin mi gündüzü yoksa gündüzün mü geceyi hazırladığını düşünürken, şehri gündüze toparlayanları veya günü yeni bitirenleri ya da sadece bir alan ve zamana o anda tanıklık edememiş olmayı anlamaya çalışıyor. Şehirdeki alanların belki de en yalnız kaldığı anlarda, gecenin son nefesini verdiği zamanlarda ve bu zaman içerisinde bir alanda olan biteni, her performans için ayrı olarak hazırlanmış görüntülerle ve sadece o performans içinde ortaya çıkacak seslerle deneyimlemek istiyor.
 
7 Haziran 2016 Salı günü, saat 20:30’da Karga’da gerçekleşecek, Ozan Tekin tarafından üretilen ve ilk kez performansını ortaya koyacağı Mornings for Sale / Satılık Sabahlar: No.1, ses ve videonun yaratacağı anlık reflekslerin gücünü arkasına alarak, gece ve gündüz yaşamanın hissettirdikleri ve düşündürdükleri üzerine bir yolculuk olacak.
 
Mornings For Sale / Satılık Sabahlar: No.1
Ozan Tekin
 
Müzik & Performans : Ozan Tekin
Video : Ali Farkhonde, Fatih Yücel
Işık Tasarım : Utku Kara
Tasarım : Onur Sönmez
Fotoğraf : İrem Sözen
 
 
(ENG)
 
Mornings for Sale / Satılık Sabahlar
 
Mornings for Sale / Satılık Sabahlar is a visual and auditory performance. The idea behind this performance is to expose the process that normally takes place in a room or a studio thus make it possible for the audience to experience this creative process.
 
Mornings for Sale / Satılık Sabahlar which is going to attempt to make the sound a documentation of the visuals, originates from the assumption that urban people experience the night-and-day circle without realizing that they themselves are a part of it.
 
The performance tries to make sense of those who attribute the city to the mornings, those who have just finished their daily routine in the morning or those who cease to witness the time and space right there and then while trying to figure out whether the night precedes the day or the opposite. It aims to recreate and experience whatever happens in the isolated corners of the city when the night has just ended with visuals made for each specific performance accompanied by the sound that happen to be produced there and then.
 
Created by Ozan Tekin, Mornings for Sale / Satılık Sabahlar: No.1 will premiere at Karga on July, 7 at 8:30 PM. It will be a journey powered by the spontaneous reflexes that the sound and visuals create, a journey to the emotions and thoughts triggered by living in the daytime and/or in the night time.
 
Mornings For Sale / Satılık Sabahlar: No.1 // Ozan Tekin
 
Music & Performance : Ozan Tekin
Video : Ali Farkhonde, Fatih Yücel
Light Design : Utku Kara
Design : Onur Sönmez
Photo : İrem Sözen