karga awdio

HAKKIMIZDA


Ekim 1996’da Kadıköy’de açılmış ve kısa zamanda alternatif bir mekân olarak kabul görerek Kadıköy ve İstanbul’un eğlence hayatına yön vermiştir.

Dekoru ve müziğiyle kendine bir dil oluşturmuş, tarzıyla sadece Anadolu yakasında değil, İstanbul genelinde de sesini duyurarak, güçlü bir takipçi kitlesi yakalamıştır.

Gerek Karga’nın müzik direktörü olan Bahadır Dilbaz’ın hazırladığı konsept programlar, gerek her ay konuk DJ’lerin hazırladığı alternatif performanslarla haftanın her gecesi farklı bir müzikal seçki sunan Karga; memleketin her gün farklı bir DJ’in performansına yer veren ve bunu aylık bir programla duyuran ilk mekândır.

Haydarpaşa Garı’nın mimarlarının, inşa süresince konaklayacakları lojman olarak tasarladıkları dördüz yapının bir binasında, orijinaline sadık kalınarak tüm iç dekorasyonu kullanılmış ve yaşamış objelerden oluşturulan mekan, görsel anlamda da duruşunu tamamlar.

5 katlı binanın biri asma katla desteklenen ilk üç katı café-bar hizmeti verirken, dördüncü ve beşinci katı Mayıs 2001’de Kargaşa sergisiyle kapılarını açan çok amaçlı bir kültür sanat mekânı olan KargART olarak yoğun bir programla hizmet vermektedir.

2004 yılına kadar pek çok karma ve kişisel sergiye ev sahipliği yapan KargART, 2004 itibariyle kısa film, belgesel ve anime gösterimleri, sahne sanatları, performans sanatları ve dia gösterileri ile çok amaçlı yapısını oluşturabilmiştir.

2007 yılından itibaren KargART’ın özellikle alternatif sanatlara ve genç sanatçılara destek veren çok amaçlı salonunda konserler ve sahne performansları da yoğunlukla yer bulmaya başlamıştır.

Sanata ve sanatçıya destek fikrinden yola çıkarak şekillenen KargART’da tüm etkinlikler ticari amaç gütmeksizin gerçekleşir. Film gösterimleri vs. ücretsizdir. Canlı performanslarda ise sanatçıların kazancı gözetilerek bilet satışı yapılır. Takipçilerine tercihleri doğrultusunda rahat bir kültür-sanat ortamı yaratmayı hedefleyen KargART, sürekli yenilenen yapısı ve gerçekleştirilmeyi bekleyen pek çok projesiyle her sezon daha doyurucu bir programla hizmet vermeye devam etmektedir.

Ocak 2007 tarihinden itibaren senede 11 sayı olarak çıkartılan ve ücretsiz olarak dağıtılan aylık sanat ve yaşam kültürü dergisi kargamecmua yayın hayatına başlamıştır.

Kargamecmua, başta müzik olmak üzere, güzel sanatların tüm türlerine, günlük yaşamın felsefesine, sokaktaki gündeme yakın duran çizgisiyle geride bıraktığı 7,5 yılda İstanbulluların merakla beklediği ve kemik bir okuyucu kitlesine sahip bir dergi olarak yayınını sürdürmektedir. Ve hatta gelen talepler üzerine Ankara, İzmir ve Eskişehir’e de dağıtılmaktadır.

KargART Salonu’nda Ekim 2010 yılından itibaren konserlere başlanmış ve Canlı Karga markası altında düzenli bir programla Kadıköy’ün butik bir konser salonu olmuştur. Canlı Karga’da sezonda 50-60 civarında gerçekleştirilen konserlerde dünyaca ünlü isimlerden müziğine destek vermek istediğimiz kendi müziğini yapan genç müzisyenlere kadar pek çok değerli isme ev sahipliği yapılmaktadır.